Головна Мій профіль Реєстрація Вихід RSS
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Адреса
Україна, Кіровоградська область,
м. Знам'янка, пр. Шкільний, 9
Контакти
т. 0523374561
e-mail: nvk-school-2@ukr.net
Символіка
Герб школи

"Духовність. Знання. Творчість."

Прапор школи


...
Національна гаряча лінія
...
Національна дитяча гаряча лінія
...
...
...
...
...
...
Block title


Прізвище, ім’я, по батькові: Ніколенко Тетяна Вікторівна
Освіта: вища   
Фах: вчитель  математики та фізики
Звання, нагороди:  Почесна грамота відділу освіти виконавчого комітету Знам’янської міської ради Кіровоградської області, 2007 р
Посада:  вчитель        
Педагогічний стаж:  18 р.

Адреса досвіду: НВК «Знам’янська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2- ліцей», проспект ВЛКСМ, 9, м. Знам’янка, Кіровоградська область.
 
Інформація про досвід
Тема:  Організація самостійної пізнавальної діяльності та активізація творчих здібностей учнів, шляхом застосування методів та прийомів сучасного уроку.
Мета:  Пошук та впровадження шляхів підвищення ефективності навчання учнів математиці. Створення умов для здійснення такої самостійної пізнавальної діяльності учнів, яка буде стимулювати індивідуальну й колективну творчість учнів, сприяти формуванню у учнів самоосвітньої компетентності. Розвивати у учнів пізнавальні здібності (спостережливість, допитливість, логічне мислення, творчу активність у здобутті і застосуванні знань тощо). Виховувати культуру розумової праці.  Виробити у учнів потребу самостійно підвищувати свій освітній рівень у подальшому.
 
Короткий зміст:
Одним з найдоступніших і перевірених практикою шляхів підвищення ефективності уроку, активізації пізнавальної діяльності учнів на уроці є відповідна організація самостійної навчальної роботи. Вона займає особливе місце на сучасному уроці, тому що учень набуває знань тільки в процесі особистої самостійної навчальної діяльності.
Усебічний розвиток особистості пе¬редбачає розвиток в учнів самостійності. Під час формування самостійності в пізнавальній діяльності вчитель звертає увагу на пов'язані між собою завдання:

•    навчити учнів самостійно оволодівати знаннями та формувати свій   світогляд;
•    навчити учнів самостійно застосовувати знання в навчальній та практичній діяльності. 
У психологічній науці є дані про те, що людина запам'ятовує 10 % з того, що вона чує, 50 % з того, що вона бачить, та 90 % з того, що робить сама. Отже, самостійна робота є найбільш ефективною, є засобом боротьби за глибокі та міцні знання учнів, формування активності та самостійності як рис особистості, розвитку розумових здібностей. 
Під час організації самостійної роботи вчитель методично правильно її організує, проводить під час підготовки до уроку певну копітку роботу, підбирає різнорівневий та диференційований матеріал та усвідомлює, що учні можуть самостійно опрацювати та засвоїти, а що потребує безпосередньо навчання з боку вчителя. Обов'язково враховується, що учень є особистістю, має свій характер, та рівень розумової діяльності. 
Під час самостійної навчальної діяльності учні свідомо намагаються досягти мети навчання, застосовують свої розумові здібності, показують у певній формі (усна, письмова відповідь, графічна побудова, розв'язування розрахункових та експериментальних задач) результат процесу навчання та отримують задоволення від процесу навчання. 
Самостійне опрацювання навчаль¬ного матеріалу організовано вчителем для пошуку та розуміння знань, формування, розвитку, закріплення навичок узагальнення та систематизації навчальної інформації. Для самостійної роботи доцільно використовуються новітні технології-моделі «прямого викладання», інтерактивні форми та методи навчання, групові форми організації навчання. 
Головне призначення «прямого викладання» полягає у викладанні вчителем основних положень і законів, які вивчаються в математиці таким чином, щоб це було зрозуміло учням. Згідно з цією моделлю, навчальний матеріал подається невеликими порціями з періодичною перевіркою ступеня розуміння його змісту та залучення школярів до практики із застосуванням одержаної інформації. Пряме викладання особливо ефективне, коли матеріал складний і принципово новий.
За цією моделлю вчитель постійно активізує клас, наводить приклади та залучає до цієї діяльності учнів, планує практичні вправи, під час виконання яких у школярів формуються практичні вміння та навички. Правильно спланована та організована самостійна навчальна діяльність учнів — шлях підвищення ефективності уроку.





- Підготовчий
 Учитель розповідає дітям про мету їхньої роботи, розкриває можливості її успішного виконання, залучаючи до  такого  обговорення самих   дітей. Учитель пропонує користуватися різними довідковими джерелами, сам заздалегідь  готує різноманітну літературу.
- Сам процес самостійної роботи учнів  на  уроці
 Учитель забезпечує поступовий перехід від роботи репродуктивного характеру до складнішої, що потребує застосування умінь і навичок користування довідниками, словниками, і, врешті решт, до самостійної творчості, що потребує прояву уяви, фантазії тощо.
- Підсумково-узагальнюючий етап
 Він передбачає введення самостійної роботи у класі в більш або менш складний варіант дослідницької роботи.
- Заключний етап
 Вибір учнем різнорівневих творчих завдань для системи самоосвіти.

Узагальнюючи вищезазначене, можна дійти таких висновків:
•    Самостійна пізнавальна діяльність є складним процесом сис¬темного характеру. Реалізація всіх його складових є необхідною умо¬вою навчання.
•    Формування навичок самостійної роботи є однією з головних умов успішної реалізації теми й завдань професійної освіти.
•    Уведення в навчальний процес нових інтерактивних методів і технологій навчання є необхід¬ними чинниками оптимізації самостійної роботи.

•    Побудова дидактичної системи організації самостійної роботи ґрунтується на основних принципах і методах педагогіки.
Готових уніфікованих рецептів організації самостійної навчальної діяльності учнів не існує. Кожен учитель вільний у виборі засобів та методів її організації та стимулювання. Але він здійснює індивідуально-диференційований підхід з урахуванням цілей та методів навчання, намагаючись при цьо¬му об'єктивно оцінювати результати навчальної діяльності учнів.

Форма відбору:
  • Всеукраїнський професійний конкурс  
  • Регіональний професійний конкурс
  • Інші професійні конкурси
  • Всеукраїнська виставка освітніх досягнень
  • Міжнародна виставка освітніх досягнень
  • Науково-методичне видання
  • Інше




Основні показники результативності:
Щороку учні є учасниками та переможцями шкільних та міських олімпіад, Всеукраїнського конкурсу «Кенгуру»; її вихованці продовжують  навчання в технічних  вищих навчальних закладах.   
Форма узагальнення: опис досвіду
Схвалено (ким? коли?): досвід вивчається, 2012
Місце збереження: шкільний методичний кабінет, міський методичний кабінет

Шляхи розповсюдження в системі післядипломної педагогічної освіти області

Інформація про використання: Вчитель ділиться своїм досвідом на міських та обласних семінарах, проводить відкриті уроки для колег, бере участь у конференціях, виступає на педрадах, на засіданні   методичного об’єднання, курсах підвищення кваліфікації, як учитель інформатики проводить навчання вчителів за програмою «Партнерство в навчанні».