Головна Мій профіль Реєстрація Вихід RSS
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Адреса
Україна, Кіровоградська область,
м. Знам'янка, пр. Шкільний, 9
Контакти
т. 0523374561
e-mail: nvk-school-2@ukr.net
Символіка
Герб школи

"Духовність. Знання. Творчість."

Прапор школи


...
Національна гаряча лінія
...
Національна дитяча гаряча лінія
...
...
...
...
...
...
Block title
Головна » Файли » Соціально-психологічна служба НВК » Соціально-психологічна служба НВК

ДОПОМОГА ГІПЕРАКТИВНИМ ДІТЯМ Програма для учнів початкової школи
28.11.2017, 18:48

ДОПОМОГА ГІПЕРАКТИВНИМ ДІТЯМ
Програма для учнів
початкової школи


Мета програми: формування соціально-адаптивної поведінки та навчання навичок саморегуляції.
Завдання:
•    створити сприятливі умови для розвит¬ку уваги, контролю над імпульсивністю та управління руховою активністю;
• сприяти підвищенню в дітей самооцінки, впевненості у своїх силах через засвоєння нових навичок, покращення успішності у навчанні та повсякденному житті;
•    учити дітей поважати близьких людей, розвивати навички ефективної соціальної взаємодії;
•    формувати почуття відповідальності за осо¬бисті вчинки;
•    сприяти нормалізації мікроклімату в сім'ї;
•    радити батькам не допускати конфліктних ситуацій;
•    виховувати культуру мовлення;
•    сприяти ефективній взаємодії всіх учасни¬ків навчально-виховного процесу.
Програма передбачає 12 занять із гіперактивними учнями по 30—40 хвилин один раз на тиждень після уроків, лекцію для батьків та практичне заняття з елементами тренінгу для вчителів.
У програмі використані ігри, дібрані за такими напрямами:
•    розвиток уваги;
•    зняття м'язового та емоційного напруження (релаксація);
•    розвиток навичок вольової регуляції;
•    закріплення вміння спілкуватися.
Форма роботи: групова (до 12 дітей).
ЗАНЯТТЯ 1
Мета: підвищити групову згуртованість, зняти напруження, розвивати увагу.
Правила роботи групи
Психолог представляється учням, розповідає про те, що вони будуть робити на заняттях, по¬яснює мету спільної роботи. Пропонує виробити правила, яких слід дотримуватися під час за¬нять. Правила доцільно намалювати на дошці у вигляді символів. Кожне правило обговоріть з учнями.

Привітання
Попросіть учнів прогулятися по кімнаті і при цьому вітатися з кожним, хто йде назустріч: спо¬чатку привітати його, а потім назвати своє ім'я.
Вправа «Коло імен»
Мета: розвивати уважність, запам'ятати ім'я сусіда.
Учні сідають на стільці, утворюють коло. По¬чинає педагог: «Мене звати Тетяна Володимирів¬на, а цю чарівну мишку звуть Томмі». Потім пе¬редайте мишку сусіду ліворуч. Він продовжує гру, вказуючи на педагога, далі називає ім'я мишки, а потім своє ім'я. Іграшка передається за годинни¬ковою стрілкою, і кожен, до кого вона потрапить, каже всі названі імена, ім'я іграшки, а потім своє. Учасник, ім'я якого було назване неправильно, встає зі стільчика і може сісти тільки тоді, коли його ім'я правильно скаже хтось із гравців.
Вправа «Кричалки-шепталки-мовчанки»
Мета: розвиток уваги, вольової регуляції, вміння діяти за інструкцією.
Для вправи потрібні три силуети долоньок із картону: червоний, жовтий, зелений. Якщо ведучий піднімає зелену долоньку — «кричалку» — можна бігати, кричати, стрибати; жов¬ту долоньку — шепотіти і тихенько й повільно рухатися; за сигналом «мовчанки» — червоної долоньки — учні мають «завмерти» на місці. За¬кінчувати гру слід «мовчанками».
Вправа для очей
Голова фіксована. Очі дивляться вперед. Рух очима вгору, вниз, праворуч, ліворуч, зведення очей до центру (3—7 с).
Психолог аналізує роботу учнів.
ЗАНЯТТЯ 2
Мета: підвищувати групову згуртованість, учити розповідати про себе, розвивати уважність, удосконалювати координацію рухів.
Привітання
Психолог. Добрий день! Я бажаю всім... (ба¬жання не повторюються).
Після цього кожен учень по черзі розповідає, як його звати, і що він уміє дуже гарно робити (стрибати, писати, читати, малювати, кататися на ковзанах). Запитайте, хто запам'ятав, що гарно може робити попередній учасник.
Малювання «Це я»
Мета: вчитися діяти за вказівкою, розвивати уяву, адекватне сприйняття самого себе.
У процесі малювання педагог фіксує вико¬нання завдання і поведінки кожного учня. Після завершення роботи можна організувати виставку малюнків. Позитивний аналіз робіт.
Вправа «Як я почуваюся?»
Мета: передати настрій рухами.
Кожен учень по черзі виходить у середину кола й виконує дію або рух, який характеризує його стан у цей момент.
Психолог. Чи може хтось показати, як почу¬вається Олег, Юрко, Наталка?
Вправа «Відповідай швидко...»
Мета: розвивати орієнтування за сигналом, уважність, зорове сприйняття.
—    Де у класній кімнаті стоїть глобус?
—    Де предмет круглої форми, назвіть його?
—    Хто вдягнений у червоний светр?
Вправа «Розривання паперу»
Мета: розрядити накопичену енергію.
Психолог. А тепер ми всі разом будемо смітити. Зараз це можна. А хто мені допоможе прибра¬ти? Ми будемо смітити тільки в тому разі, якщо у мене будуть помічники у прибиранні.
Старі газети і журнали розриваємо на клапти¬ки. Розмір клаптиків не має значення. Клаптики кидаємо у центрі кімнати на купу. Коли купа стає великою, всі разом піднімають клаптики паперу в повітря. Нагадайте дітям, яку обіцянку вони давали на початку гри. Коли всі приберуть, запропонуйте учням розказати про їхні почуття.
Вправа «Рухи головою»
Голову кладуть на плече, повільно перекочу¬ють на друге (до десяти разів).
Підсумок заняття
ЗАНЯТТЯ З
Мета: налаштувати групу на роботу, розвива¬ти уяву, вміння концентрувати увагу на деталях, саморегуляцію, навчати контролювати свої рухи.
Привітання
Психолог. Добрий день, я радий (рада), що ми сьогодні зустрілися, тому що... (бажано не повто¬рювати сказане попереднім учасником).
Гра «Черепаха»
Мета: контролювати свої рухи.
Психолог стає біля стіни, всі діти — навпроти біля протилежної стіни. Рухатися можна лише після сигналу.
Психолог. Уявіть, що всі ми черепахи. Я — велика черепаха, а ви — маленькі. Я запросила вас на свій день народження. Чекаю на вас. Але святковий торт іще не готовий.
За моєю командою ви можете йти до мене, не зупиняючись. Пам'ятайте, що ви — черепахи і повинні повзти якомога повільніше, щоб по¬трапити до мене у той момент, коли торт буде вже готовий.
Педагог звертає увагу на те, щоб ніхто не зу¬пинявся і не поспішав. За 2—3 хв він дає но¬вий сигнал, усі «завмирають». Перемагає той, хто опинився найдалі від черепахи-іменинниці. Вправу повторіть 2—3 рази. Потім обговоріть, чи важко було рухатися повільно.
Вправа «Подорож на хмаринці»
Мета: релаксація, заспокоєння, налаштуван¬ня на роботу (під заспокійливу музику).
Психолог. Сідаємо зручно, заплющуємо очі... Два-три рази глибоко вдихніть і видихніть... Я хочу запросити всіх у подорож на хмаринці. Давайте стрибнемо на білу пухнасту хмаринку, схожу на м'яку гору з пухких подушок. Відчує¬мо, як ноги, спина зручно розташувалися на цій великій подушці. А тепер помандруємо. Ваші хмаринки повільно здіймаються у синє небо. Відчуйте, як вітер овіває обличчя. Тут, високо у небі, все спокійно і тихо.
А зараз ваша хмаринка перенесе вас у таке місце, де ви будете спокійними і щасливими. Намагайтеся «побачити» це місце яскраво. Тут ви почуватиметеся спокійно і щасливо. Тут може відбуватися щось чарівне і приємне... (ЗО с).
А зараз ви знову на своїй хмаринці, вона везе вас назад, на ваше місце у класній кімнаті. Зліза¬ємо з хмаринки, дякуємо за те, що вона так гарно нас покатала... Тепер спостерігайте, як хмаринка повільно розтане у повітрі... Потягніться, сідайте рівненько і будьте уважні.
Гра «Чотири стихії»
Мета: розвивати увагу, координацію рухів.
Гравці ходять по колу. Ведучий домовляється з ними: якщо він скаже слово земля, всі мають опустити руки вниз, якщо слово вода — витяг¬нути руки вперед, слово повітря — підняти руки вгору, слово вогонь — зробити обертання в лік¬тьових суглобах. Хто помиляється — той програв.
Вправа «Що змінилося?»
Кожен учень (по черзі) малює будь-яку не¬складну картинку (кіт, хатка) на дошці й відвер¬тається (можливість рухів не обмежена).
Педагог домальовує декілька деталей. Учень має помітити, що змінилося в малюнку. Після того педагог і учень можуть помінятися місцями.
Вправи на розвиток дрібної моторики руки Психолог. Уявіть, що у вашій руці цілий ли¬мон. Стискайте його сильно. Намагайтеся вича¬вити з нього весь сік. А тепер випустіть лимон.
Які відчуття? Зробіть те ж саме другою рукою. Повторіть двічі.
Підсумок заняття
ЗАНЯТТЯ 4
Мета: активізувати учасників, розвивати стій¬кість уваги, вміння виконувати шструкцію дорос¬лого, формувати довільність процесів.
Привітання
Вітаємося з різною інтонацією, різною силою голосу (по черзі).
Вправа «М'ячик по колу»
Мета: активізувати учасників, підготувати до подальшої роботи.
Усі разом із педагогом стають у коло. У педа¬гога в руках м'ячик, який слід передати по колу з рук у руки якнайшвидше таким чином, щоб м'ячик не впав на підлогу.
Вправа «Слухаємо звуки»
Мета: розвивати уважність, вольові зусилля.
Запропонуйте учням сісти на стільці у зручну позу, заплющити очі, руки покласти на коліна. У класній кімнаті повна тиша. Прислухайтеся до звуків, які можна почути (1—2 хв). Запитайте, що почули діти. Повторіть 5—6 разів.
Вправа «Коректурна проба»
Мета: розвивати стійкість уваги, вміння діяти за інструкцією.
Кожен учень отримує картку з невеличким текстом. На виконання завдання — 3—4 хвилини. Потрібно роздивитися текст, обвести кружечком зайву букву. Потім завдання змінюють: слід під¬креслити букву. Далі відбувається самоперевірка. Можливий варіант, коли сусіди обмінюються картками і перевіряють роботу одне одного.
Гра «Запам'ятай своє місце»
Мета: покращувати уважність, уміння орієн¬туватися за сигналом.
Учні стоять у колі, кожен повинен запам'ятати своє місце. Під музику всі розбігаються, а коли музика завершується, мають повернутися на свої місця. Повторіть вправу 4—5 разів.
Гра «Заборона»
Мета: розвивати уважність, довільність.
Педагог демонструє учням декілька рухів паль¬цями. Один рух є забороненим. Завдання для учнів — повторювати всі рухи педагога, крім забороненого.
Підсумок заняття

ЗАНЯТТЯ 5
Мета: розвивати довільність психічних проце¬сів, вольові зусилля, вміння діяти за інструкцією, виховувати повагу до своїх товаришів.
Привітання
Потрібно по черзі (учні вишиковуються змій¬кою) без слів плеснути у підняту долоньку тієї дитини, яка стоїть позаду. Привітатися мають усі.
Вправа «Несподівані картинки»
Мета: вчитися працювати у колективі за сиг¬налом дорослого, розвивати вольові зусилля, повагу до однолітків.
Матеріали: папір і олівці для кожної дитини.
Учні сідають у загальне коло. Кожна дитина пише на зворотному боці папірця своє ім'я. Потім починає малювати будь-яку картинку (4—5 хв).
За сигналом дорослого малювання припиня¬ють, кожен учень передає свій малюнок сусіду ліворуч. На тому папірці, який передав сусід, треба почати малювати. Вправу можна викону¬вати з музичним супроводом. Тільки-но музика зупиняється, учні обмінюються малюнками. На¬прикінці вправи кожен учень отримує ту картин¬ку, яку почав малювати.
—    Чи подобається тобі те, що ти почав ма¬лювати?
—    Чи подобається тобі домальовувати чужі малюнки?
Вправа «Роззява»
Мета: розвивати довільність уваги, швидкість реакції, вміння керувати своїм тілом, діяти за інструкцією.
Учасники йдуть по колу, тримаючись за руки. За сигналом педагога зупиняються, плескають у долоні 4 рази, повертаються і йдуть в інший бік.
Хто не встигає або збивається — вибуває з гри.
Гра «Нове коло»
Мета: розвивати уважність, повагу до іншого.
Учасники стають у коло, беруться за руки. Далі відпускають руки, заплющують очі. Потрібно сто¬яти спокійно, розслабитися, заспокоїтися. За ко¬мандою ведучого всі учні, не розплющуючи очей, рухаються до центра кола, зустрічаються всереди¬ні, знову беруться за руки. Очі заплющені, повний спокій. Потім повільно і спокійно, не розплющую¬чи очей, знову відходять назад і розплющують очі.
Психолог. Ось і все... А зараз починайте знову йти до центру кола.
Гра «Літає — не літає»
Мета: розвивати довільність рухів. Учні кладуть на стіл пальці. Педагог називає птахів, звірів, комах, квіти тощо. Якщо об'єкт
літає, учні повинні підняти пальці, не відриваючи долоньку від столу. Хто помилився — вибуває з гри. Повторіть вправу 8—10 разів.
Вправа «Руки-плечі»
Мета: розслаблення.
Психолог. Уявіть, що ви ліниві пухнасті коти¬ки і кішечки, вам треба потягнутися. Витягніть руки вперед. Підніміть їх високо над головою. Потягніться. Опустіть руки. Молодці, кошенята, давайте ще потягнемося.
Підсумок заняття

 

ЗАНЯТТЯ 6
Мета: розвивати довільність психічних про¬цесів, вольові зусилля, зорову та рухову коорди¬націю, вміння діяти за інструкцією, поважати своїх товаришів.
Привітання
Розкажіть учням про жести привітання, при¬йняті у різних народів. Педагог вітається з учня¬ми, учні відповідають, стоячи перед ним:
•    легкий уклін, руки схрещені на грудях (Ки¬тай);
•    легкий уклін, долоні складені перед лобом (Індія);
•    легкий уклін, руки і долоні витягнуті по бо¬ках (Японія).
Вправа «Штриховка»
Мета: розвивати зорову та рухову коорди¬націю.
Варіант 1. Педагог пропонує учням викона¬ти різні види штриховки, використовуючи при цьому олівці різних кольорів.
Варіант 2. Педагог пропонує учням, викорис¬товуючи трафарети (геометричні фігури), обвести контур фігур, а потім заштрихувати їх, не вихо¬дячи за межі контуру. Лінії штриховки можуть бути різними: прямі, хвилясті тощо.
Гра «Шикуємося»
Мета: розвивати вміння діяти за сигналом, вольові зусилля, рухову координацію.
Усі учні за командою педагога мають швидко вишикуватися за зростом, кольором волосся, очей, одягу тощо. Вправу повторіть 3—4 рази.
Вправа «Камінь мудрості»
Мета: розвивати довільність і концентрацію уваги.
Психолог. Я принесла вам щось незвичай¬не — це камінь мудрості. Зараз, поки я його три¬маю, можу говорити. Коли хтось інший захоче про щось розповісти, він має повідомити про це
і взяти у мене камінь. Поки камінь у руках одно¬го учня, інші говорити не можуть. Потім камінь передають далі. Можна також передати камінь учню, який просто хоче щось повідомити.
—    Чи подобається вам, коли інша людина перебиває вас?
—    Що ви відчуваєте, коли намагаєтеся щось сказати, а в цей час усі зайняті своїми розмо¬вами?
—    Що відчуваєте, коли всі вас уважно слу¬хають?

Гра «Швидкі перетворення»
Мета: розвивати уяву, вміння діяти за ін¬струкцією.
Психолог. Зараз звучатиме музика, ви почнете ходити по класу. Коли музика зупиниться, ви по¬винні теж зупинитися. Тоді я скажу вам, кого маєте зобразити. (Увімкніть музику і зупиніть її приблизно за 1 хв.) Зараз ви всі повинні пере¬творитися на співака. (Знову ввімкніть музику на 30 с.) Тепер усі — роботи. Станьте парами й покажіть одне одному, що ви — роботи. (Му-зика 30 с.)
Інші перетворення: сумний клоун, усміхнений манекен, боксер перед боєм, втомлений бігун на коротку дистанцію.
Вправа для щелеп
Психолог. Ми жуємо жуйку. Вона велика й тя¬гуча. Ми намагаємося її прокусити. Натискаємо зубами сильно, щоб шия була напружена. Зу-пинилися... Рухаємо щелепами, щоб прожувати жуйку. Стискайте її так, аби вона видавлювалася крізь зуби. Добре, а тепер розслабтеся...
Підсумок заняття
ЗАНЯТТЯ 7
Мета: розвивати вольові зусилля, вміння зо¬середжуватися, діяти за інструкцією дорослого; висловлювати власну думку і поважати думку товаришів.
Привітання
Вправа «Мікрофон»
Мета: розвивати вольові зусилля, повагу до думки товаришів, власну думку.
Потрібно по черзі промовити у мікрофон фра¬зу: «Добрий день, я сьогодні на занятті хотів(ла) би зайнятися, почути, побачити...».
Говорити має тільки той, у кого є «симво¬лічний» мікрофон, відповіді не коментують і не оцінюють. Коли хтось висловлюється, решта ді¬тей не мають права перебивати, щось говорити, вигукувати з місця.

Методика «Знайди і викресли»
Мета: розвивати продуктивність і стійкість уваги.
Роздайте кожному учню малюнок, на якому зображено багато різних предметів. Коли веду¬чий каже: «Починай!», — потрібно по рядках цього малюнка шукати й закреслювати фігурки, які він називатиме. Робити це слід до сигналу «Стоп!». Далі учні зупиняються і показують психологу ті зображення предметів, які по¬бачили останніми. Психолог робить позначку на малюнках у тому місці, де діти зупинилися, і знову каже: «Починай!». Після цього учні по¬чинають шукати й викреслювати фігурки з ма¬люнка, які називає ведучий, і так — до сигналу «Кінець!».
Гра «Колективний вигук»
Мета: розвивати уважність, координацію ру¬хів, уміння діяти за сигналом.
Діти стають у коло, присідають навпочіпки. За сигналом педагога всі починають тягнути звук, водночас піднімаючись. У процесі піднімання звук має наростати. Пік — підстрибування з під¬німанням рук угору. Потім шум поступово за¬тихає.
Вправа «Пальці»
Мета: розвивати уміння зосереджуватися.
Гравці сидять за партами. Руки лежать на сто¬лі, пальці, крім великих, переплетені. За коман¬дою педагога всі починають повільно обертати великі пальці один навколо одного з постійною швидкістю і в одному напрямку, стежачи за тим, щоб вони не торкались один одного. Потім на¬прямок міняють. Необхідно зосередити увагу на цьому русі. Вправа завершується через 5—15 хв за командою ведучого.
Гра «М'ячики з числами»
Мета: розвивати вміння зосереджуватися.
Гравці стоять у колі. Ведучий кидає комусь невеликий м'ячик (наприклад, тенісний) і нази¬ває будь-яке число від 1 до 15. Той, кому кинули м'ячик, повинен миттєво відгукнутися, назвавши число на одиницю більше, і знову кинути комусь м'ячик, назвавши при цьому нове число. Забо¬роняється називати число, що йде за тим, на яке відгукнулися.
Вправи для обличчя
Психолог. А ось прилетіла докучлива муха! Вона сідає на ніс. Спробуйте зігнати її без допо¬моги рук. Покрутіть носом, як зможете. Вправу повторіть 5—6 разів. Розслабтеся.
Підсумок заняття

ЗАНЯТТЯ 8
Мета: розвивати довільність психічних про¬цесів, формувати вміння концентрувати увагу, встановлювати контакти з товаришами вербаль¬ним і невербальним способом.
Привітання
Психолог. Здоровенькі були! У минулому таке ві¬тання було пов'язане з побажанням здоров'я людям.
Гра «Чарівні слова»
Мета: вчитися орієнтуватися за сигналом, розвивати вольову регуляцію.
—    Які ви знаєте чарівні слова?
—    Чому вони так називаються?
Учням пропонується виконувати лише ті ко¬манди, в яких педагог промовляє «будь ласка». Зміст команд пов'язаний із фізичними вправами.
Гра «Струмочок»
Мета: розвивати комунікативну сферу, спіл¬кування, координацію рухів.
Діти стають парами одне за одним, беруться за руки, піднімають їх та утворюють «струмо¬чок». Педагог або ведучий вбігає в «струмочок» і обирає того, хто йому сподобався. Ця нова пара пробігає весь «струмочок» і стає в кінці.
Вправа «Впиши цифру»
Мета: підвищувати обсяг, покращувати кон¬центрацію уваги.
Психолог. Ви всі отримали бланки, на яких намальовані геометричні фігури: коло, ромб, три¬кутник, квадрат. Нижче на папері є зразок: яка цифра має стояти в якій фігурі. За моїми сигна¬лами «Почали!» і «Закінчили!» ви повинні вписати у фігуру таку цифру, яка на зразку. Я даю вам час роздивитися (20—30 с залежно від віку учнів), потім ви затуляєте зразок і починаєте працювати.
Гра «Злови м'яч»
Мета: розвивати навички розподілу уваги, вміння встановлювати контакт.
Усі учасники стають у коло. Педагог тримає м'яча. Він кидає його будь-якому учню, зазда¬легідь домовившись із ним поглядом. Той, хто спіймає м'яча, перекидає його ще комусь, також заздалегідь домовляючись із ним поглядом. Зав¬дання гравців — упіймати погляд партнера і не допустити падіння м'яча на підлогу.
Вправи для живота
Психолог. До нас наближається маленьке сло¬неня. Але воно не дивиться собі під ноги, не ба¬чить, що ви лежите у нього на шляху у високій траві. Ось-ось воно наступить на ваш живіт. Зро¬біть живіт твердим, наче каміння... Ні, здається,
слоненя повернуло в інший бік. Нехай ваш живіт стане м'яким, як тісто. Розслабте його. А ось рап¬тово слоненя повертається, йде до вас. Напружте живіт! Сильніше! Ох, знову слоненя повернуло в інший бік...
Підсумок заняття
ЗАНЯТТЯ 9
Мета: розвивати увагу, вдосконалювати нави¬чки невербальної взаємодії, вміння діяти за сиг¬налом; виховувати вміння доброзичливо стави-тися до своїх товаришів.
Привітання
Психолог. Вітаємося й усміхаємося (розслабля¬ємо м'язи). Видихаючи повітря та усміхаючись декілька разів, наприклад, сонечку, людям, тва-ринкам, ми стаємо добрішими.
Вправа «Компліменти»
Під спокійну танцювальну музику учасники довільно рухаються по класній кімнаті. За сиг¬налом педагога (дзвін дзвіночка, зупинка музи¬ки, сплеск у долоні) кожен каже щось приємне учаснику, який опинився поруч: «Я радий тебе бачити! Який сьогодні чудовий день!».
Гра «Хто уважніший?»
Мета: покращувати оперативну пам'ять, кон¬центрацію уваги.
Варіант 1. Ведучий зачитує 5—8 слів (до 10) з інтервалом у 2—3 с. Кількість слів учням не по¬відомляє. До списку слів уключені поняття, які можна об'єднати у 2—3 групи.
Наприклад: шафа, цукерка, гвоздика, пря¬ник, ромашка, стіл, шоколад, тюльпан, диван, троянда.
Після цього учням ставлять такі запитання:
—    Які саме назви квітів і скільки їх було?
—    Скільки всього було названо слів?
—    В які групи можна об'єднати ці слова? Варіант 2. Ведучий звертається до учнів зі
словами: «Будьте уважні!». Зачитує текст: «їхав порожній автобус. На першій зупинці у нього сів 1 чоловік і поїхав далі. На другій зупинці за¬йшло ще 3 чоловіка, а вийшов 1, на наступній увійшов 1, а вийшло 3. Автобус поїхав далі. Знову зупинився, зайшло 2. Скільки було зупинок?».
Гра «Бездомний заєць»
Мета: розвивати швидкість реакції, навички невербальної взаємодії.
Кожен учень креслить довкола себе крейдою коло діаметром приблизно 50 см. Відстань між колами — 1—2 метри. Один із «зайців» — без¬домний. Він водить. Зайці повинні непомітно
 (поглядами, жестами) домовитися про «житловий обмін» г перебігти з будиночка у будиночок. Зав¬дання ведучого — за час цього обміну зайняти будиночок. Той, хто залишиться бездомним, стає наступним ведучим.
Вправа «Викреслюй і слухай»
Мета: вчитися розподіляти увагу, діяти за сигналом.
Кожній дитині роздають папірець із надру¬кованими рядами букв. Після сигналу педагога «Почали!» учні повинні якнайшвидше передив¬лятися ряди букв і викреслювати задану (напри¬клад, А). Одночасно з викресленням букви діти слухають казку або оповідання, яку читає педа¬гог. Завдання для учнів — правильно викреслю¬вати букву і стежити за змістом твору. Через 5 хв після початку роботи педагог дає сигнал «Стоп!» і запитує учнів, про що йшлося у казці, що вони зрозуміли зі змісту, скільки букв пропустив або неправильно закреслив кожен учень.
Вправи для живота
Психолог. Уявіть, що вам слід протиснутися через вузьку щілину в паркані між двома дош¬ками. Треба стати дуже тоненькими. Втягніть живіт; намагайтеся втягнути живіт таким чином, щоб він прилип до хребта. Станьте ще тоншими! А тепер перепочиньте! Розслабтеся і відчуйте, як живіт розслаблюється, стає теплим. Але зараз знову треба пробиратися крізь паркан. Втягніть живіт, підтягніть його до самого хребта. Усе, ви протиснулися, можна розслабитися. Як по¬чуваєтесь?
Підсумок заняття
ЗАНЯТТЯ 10
Мета: розвивати уважність, тактильні відчут¬тя, швидкість, спритність; виховувати витримку, почуття належності до групи, доброзичливе став-лення до товаришів.
Привітання
Потрібно привітатися і ввічливо запропону¬вати зайняти своє місце (кожен учень по черзі).
Гра «Чарівний мішечок»
Мета: розвиток концентрації уваги, тактиль¬них відчуттів, витримки.
Запропонуйте учням роздивитися дрібні іграшки, які лежать на столі. Торкатися їх не можна. Педагог складає іграшки в мішечок. Діти сідають на свої місця.
Педагог із мішечком проходить повз учня, який заплющив очі, пропонує взяти будь-який предмет, обстежити пальцями і назвати його.

Решта не мають права підказувати, який це пред¬мет.
— Чи легко було стримувати себе, коли хоті¬лось підказати?
Вправа «Пришивання ґудзиків»
Мета: розвивати посидючість, уважність.
Кожен учень отримує клаптик тканини, голку,
нитку, ґудзик. Треба за 5 хв намагатися пришити
ґудзик.
Гра «Займіть своє місце»
Мета: розвивати уважність, орієнтацію за сиг¬налом, швидкість, спритність.
Учнів просять, розходячись по всій класній кімнаті, робити танцювальні рухи. За сигналом педагога потрібно зайняти свої місця. Штовха¬тися заборонено!
Гра «Археологія»
Мета: розвиток м'язового контролю.
Педагог опускає руку в таз із піском, засипає її. Учні по черзі обережно відкопують — прово¬дять археологічні розкопки. При цьому не можна доторкатися до самої руки. Тільки-но учень до¬торкнувся, педагог міняється з ним ролями.
Гра «Тріски на річці»
Мета: створити спокійну, довірчу атмосферу в групі, розвивати руховий контроль.
Учасники шикуються у два довгі ряди — один навпроти одного. Це береги річки. Відстань між рядами — більше витягнутої руки. По річці про-пливають тріски. Один з учнів «пливе» по річці. Він сам вирішує, повільно чи швидко.
Учні-«береги» допомагають лагідними дотор¬ками рухам тріски, яка може крутитися, плисти прямо, зупинятися, повертатися назад. Коли тріс¬ка пропливе весь шлях, вона стає краєм берега і доповнює ряд учнів. У цей час наступна тріска вирушає в дорогу.
Вправи для ніг
Психолог. Уявіть собі, що на вас зараз немає взуття. Ми йдемо по дну річки. Розчепірте паль¬ці, відчуйте пісок між ними. Відчуйте маленькі хвилі між вашими ступнями. Розслабте ноги, ступні, пальці ніг. Уявіть, що пропливає колюча рибка. Що ви зробите? Усе, напруження зникло. Вашим ногам зараз дуже приємно! Розслабте їх.
Підсумок заняття
ЗАНЯТТЯ 11
Мета: розвивати уважність, уміння контролю¬вати свої дії, виховувати витримку, доброзичливе ставлення до товаришів.
Привітання
Психолог. Привіт, друзі! (Говорити «Привіт!» можна не всім.)
—    Як треба вітатися вранці? (Доброго ранку!)
—    Як треба вітатися вдень? (Добрий день!)
—    Як треба вітатися ввечері? (Добрий вечір!)
Гра «Згоден — не згоден»
Мета: розвивати концентрацію уваги, ви¬тримку.
Діти слухають п'ять текстів і після кожної фрази «погоджуються» чи «не погоджуються» з нею. У фіналі вихователь читає «правильне оповідання».
1.    Біля річки стоїть будинок. Біля будинку росте сонце. На сонці сидить пароплав. По річ¬ці пливе птах і гуде: «Пливу-у-у!». А на небі сяє дерево і всім усміхається.
2.    Біля будинку стоїть річка. Поблизу будинку росте дерево. На дереві сидить пароплав. По річці пливе дерево й гуде: «Пливу-у-у!». А на небі сяє птах і всім усміхається.
3.    Біля річки стоїть сонце. Поблизу сонця росте будинок. На дереві сидить птах. По річці пливе сонце й гуде: «Пливу-у-у!». А на небі сяє пароплав і всім усміхається.
4.    Біля річки стоїть птах. Поблизу птаха росте сонце. На сонці сидить дерево. По річці пливе пароплав і гуде: «Пливу-у-у!». А на небі сяє бу¬динок і всім усміхається.
5.    Біля річки стоїть пароплав. Поблизу па¬роплава росте птах. На птахові сидить дерево. По річці пливе будинок і гуде: «Пливу-у-у!». А на небі сяє сонце і всім усміхається.
6.    Біля річки стоїть будинок. Поблизу будинку росте дерево. На дереві сидить птах. По річці пливе пароплав і гуде: «Пливу-у-у!». А на небі сяє сонце і всім усміхається. (Правильний варі¬ант.)
Гра «Морські хвилі»
Мета: розвивати уважність, зняти м'язове напруження.
За сигналом педагога «Спокій!» усі діти «за¬вмирають». За сигналом «Хвилі» по черзі стають за своїми партами. Спочатку стають діти, які сидять за першими партами, за 2—3 с підніма¬ються ті, хто сидить за другими партами тощо. За сигналом «Шторм!» діти не чекають 2—3 с, а стають одне за одним одразу. Закінчують гру командою «Спокій!».
Гра «Багатоніжки»
Мета: покращувати уважність, контроль за власними діями.
Перед початком гри руки кладуть на край парти. За сигналом педагога «багатоніжки» почи¬нають рухатися до протилежного боку парти або в іншому напрямку, заданому вчителем. У рухах беруть участь усі п'ять пальців.
Гра «Чи знаєш ти свою кімнату?»
Мета: тренувати уважність, витримку. Психолог. Покладіть ручки на парту і заплющте очі. Я називаю предмет, який є в нашій кімнаті, а ви показуєте на нього рукою. Коли я скажу: «Розплющте очі», — ви побачите, чи правильно показали.
Вправи для розвитку зору
1.    Глибоко дихати, подивитися вдалину.
2.    Носом «намалювати» горизонтальні, вер¬тикальні вісімки навколо предмета, на якому зосереджено погляд.
3.    Виконати вправу, зосереджуючи погляд на інших предметах.
Підсумок заняття
ЗАНЯТТЯ 12
Мета: розвивати уяву, уважність, швидкість реакції, вміння контролювати свої дії; підтри¬мувати почуття належності до групи, сприяти гармонізації стосунків між учасниками.
Привітання
Усі стають у коло, беруться за руки. По¬вільно промовляючи «Добрий день», усі йдуть у центр кола. У центрі — педагог. Він вітається з дітьми.
Гра «Чарівна мотузочка»
Мета: покращувати уважність, витримку, по¬сидючість, уяву.
Запропонуйте викласти з відрізків мотузочки знайомі букви й цифри, які діти вже вивчили.
Гра «Хто швидше?»
Мета: розвивати уважність, швидкість, сприт¬ність.
За сигналом педагога «Вітер!» діти пересува¬ються по всій кімнаті, за сигналом «Дощ!» треба присісти і затулити голову руками, за сигналом «Сонечко!» — знайти собі пару.
Гра з математичною матрьошкою
Мета: покращувати уважність, витримку.
1.    Знайдіть цифру, що позначає найбільше (найменше) число.
2.    Знайдіть цифру, яка часто трапляється в казках.
3.    Чи є цифра, що позначає найкращу оцінку в школі?
4.    Чи є такі цифри, які відсутні, проте їх треба вписати?

Вправа «Булочка з корицею»
Мета: покращувати згуртованість групи, зня¬ти емоційне напруження.
Педагог запитує: «Хто любить корицю?». Ті, хто любить, стають у центрі кімнати, взявшись за руки. Поступово до них приєднуються ті, хто любить шоколад, родзинки тощо, доки всі учасники не стануть в один ланцюжок. Тоді пе¬дагог бере останнього за руку і починає, ходячи навколо першого учасника, «намотувати» всю групу на нього — «пекти булочку з корицею».
Коли всі «щільно намотаються», потрібно хвилинку постояти, щоб відчути всіх разом, при¬слухатися до своїх відчуттів і вже тоді розійтися.
Вправа «Чарівний килимок»
Мета: розвивати уяву, витримку, толерантне ставлення до розповідей інших дітей.
Виберіть у кімнаті місце, де було б зручно розповідати цікаві історії. Покладіть там килимок або маленький плед і назвіть його «чарівним». Сядьте на нього разом із дітьми.
Нехай учні заплющать очі й уявлять, що вони вирушають до країни чудес. Звісно ж, діти мають стати казковими героями. Починати краще зі слів: «Сьогодні ввечері наш летючий килим виру¬шає...». Учні повинні продовжити фразу педагога, обравши місце, куди й полетить чарівний килим. Це може бути інша країна, планета, аквапарк. Нехай діти фантазують самі (допомагайте тільки тоді, коли в цьому є потреба).
Елементи звуковіброгімнастики
У-у-у  - тренування судин мозку.
Е-е-е  - підсилення імунітету і функціонуван¬ня щитовидної залози.
А-а-а  - широко роззявте рота, висуньте язик на підборіддя — для лікування ангіни.
Аа-аа-аа - нормалізація діяльності легенів.
Сл-и-и - вимовляти тихо, наче падає сніжин¬ка — для заспокоєння нервів.
Підсумок заняття
Психолог. Сьогодні ми закінчуємо наші за¬няття. Ви багато чого навчилися: бути уважни¬ми, стримувати себе, поважати своїх товари¬шів, а головне — працювати в групі. Нехай вам щастить! Я бажаю успіхів у навчанні. А тепер по черзі кожен побажає щось приємне своїм товаришам.
На все добре!

 

 

Категорія: Соціально-психологічна служба НВК | Додав: Teacher
Переглядів: 413 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: