Головна Мій профіль Реєстрація Вихід RSS
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Адреса
Україна, Кіровоградська область,
м. Знам'янка, пр. Шкільний, 9
Контакти
т. 0523374561
e-mail: nvk-school-2@ukr.net
Символіка
Герб школи

"Духовність. Знання. Творчість."

Прапор школи


...
Національна гаряча лінія
...
Національна дитяча гаряча лінія
...
...
...
...
...
...
Block title
Прізвище, ім’я, по-батькові: Архангельська Люся Сергіївна
Рік народження: 1950
Освіта: вища
Звання, нагороди: звання «Учитель-методист» (2001), знак «Відмінник освіти України», (1998), лауреат міської премії ім. Г. Ващенка
Посада: учитель
Педагогічний стаж: 41 рік
Адреса досвіду: НВК «Знам’янська загальноосвітня I - III  ступенів школа № 2 – ліцей, проспект ВЛКСМ, 9, м. Знам’янка, Кіровоградська область (т. 2-21-10, 2-25-96)

Інформація про досвід

Тема: інтерактивні технології на уроках української мови та літератури.
Мета: духовне формування підростаючого покоління засобами художньої літератури; формування в учнів життєвої позиції, уміння користуватися такими джерелами інформації, як обмін думками з однолітками; формування навичок аргументації думки; розвиток уміння працювати в парі, групі чи самостійно; виховання почуття взаємоповаги; розвиток комунікативних навичок учнів, їх пізнавальної активності; збагачення словникового запасу учнів; виховання толерантності, самостійності, бажання творити добро, громадянської мужності, національної свідомості.

Короткий зміст.

Сучасний урок літератури – це гнучка цілісна система взаємопов’язаних компонентів і навчальних ситуацій, яка процесуально та змістовно забезпечує літературний і духовний розвиток учня-читача, неперервність інтенсивної розвивальної взаємодії вчителя й колективу в умовах класу. Такий урок створює особистісно зорієнтований простір для повної реалізації власного «Я» школяра через осягнення ним полотна художнього твору.
Створення вчителем-словесником власної системи викладання – це процес, який ніколи не завершується, бо сучасна національна освіта відкрита для різноманітних навчальних технологій, які педагог має творчо застосувати в практичній діяльності. Читання, осмислення тексту, робота з ним залишається класичними, незмінними константами, що забезпечують результат вивчення літератури. Зазнають змін лише підходи, методи, форми досягнення мети, які можуть зробити процес навчання цікавим, різноманітним. ефективним, демократичним.
Орієнтація на такі особливості сучасного навчально-виховного процесу зумовлює вибір учителем інтерактивних технологій навчання, в основі яких  - підготовка молодої людини до громадянської активності в суспільстві, до активізації навчальних можливостей учня. Наприклад, аби навчити учнів дискутувати, застосування інтерактивного навчання здійснюється шляхом використання різних форм організації навчальної діяльності учнів, зокрема інтерактивних методів та ігор. З огляду на це найбільш уживаними є:

  • навчальна проектна діяльність учнів;
  • при кооперативній формі роботи такі технології: робота в статичних та динамічних парах, робота в малих групах;
  • при фронтальній формі роботи: вільний мікрофон, мозковий штурм, складання структурно-логічних схем за принципом: «навчаючи – учуся»;
  • технології навчання в дискусії: методичні прийоми «Прес», «Обери позицію»;

  • інтерактивні ігри: «Рольова гра».

При застосуванні названих технологій виграє весь навчально-виховний процес, який сприяє розвиткові критичного мислення, діалогічного мовлення, уміння доводити. Учні набувають навичок співпраці, колективного пошуку рішень. Так досягається головна мета інтерактивного навчання, де учень і вчитель є рівноправними суб’єктами навчання, коли вони розуміють, що роблять, рефлектують з приводу того, що знають, уміють і здійснюють. Моделювання життєвих ситуацій, вирішення яких виховує в школярів життєву компетентність, сприяє виробленню цінностей, створенню сприятливого мікроклімату для розвитку самодостатньої особистості.
Крім того, учитель широко використовує нестандартні уроки, які вимагають ґрунтовної підготовки, врахування рівня сформованості вмінь і навичок школярів, їх вікових особливостей та інтересів. На таких уроках учень виступає центральною фігурою як дослідник. як доповідач, як  консультант. Цим забезпечуються демократичний стиль спілкування, атмосфера творчого пошуку, успіх кожної дитини.

Форма відбору:
  • всеукраїнський професійний конкурс;
  • регіональний професійний конкурс;
  • інші професійні конкурси;
  • всеукраїнська виставка освітніх досягнень;
  • міжнародна виставка освітніх досягнень;
  • науково-методичне видання та ін.
Основні показники результативності.
Упроваджуючи в практику викладання української мови та літератури сучасні навчальні технології, створюючи власну систему, Архангельська Л. С,. досягає стабільно-високих результатів. Упродовж багатьох років її учні є переможцями міських, обласних етапів предметних олімпіад та Міжнародного конкурсу  української мови ім. Петра Яцика.
2007 – 2008 н. р. учениця 11-А кл. Бабко Юлія стала учасницею Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури. 2008 – 2009 н. р. учениця 9-А кл. Козельська Анастасія теж брала участь у Всеукраїнській олімпіаді з української мови та літератури та була відзначена грамотою за активність і творчість. Випускники педагога продовжують навчання на філологічному та журналістському факультетах державних вузів, працюють учителями-філологами, викладачами різних навчальних закладів, обіймають високі посади як в Україні, так і за її межами.
Архангельська Л. С. упродовж багатьох років очолює методичне об’єднання вчителів української мови та літератури школи. Вона 7 років керувала секцією української мови НТУ м. Знам’янка. З метою вивчення літератури рідного краю 2000-го року заснувала літературно-мистецький клуб «Сонячні кларнети». Учитель має авторські методичні розробки заходів для проведення засідань клубу, наукові розвідки  й дослідження творчості Ліни Костенко, Світлани Барабаш, Анатолія Загравенка, Олександра Архангельського, В. Бондаря, В. Базилевського. До 20-річчя незалежності України підготувала матеріал про літературне Чорнолісся, який укладено в методичний посібник.
Форма узагальнення: опис досвіду. посібник з української мови для 5-го класу «Уроки для майбутнього та на майбутнє» (2003), авторська система уроків української літератури за творчістю В. Голобородька, яка ввійшла до посібника «Українська література. Конспекти уроків. 7 клас» (видавництво «Мандрівець, Тернопіль, 2008); авторська розробка уроку рідного краю для 10-го класу за програмою Л. Куценка «Урок-портрет. С. Барабаш. Я – світла доля України», який увійшов до методичного посібника «До храму власної культури» (Кіровоград, 2007). Учитель  має авторські розробки системи уроків з української літератури за творчістю Б. Олійника, Т. Шевченка,
М. Коцюбинського, Ліни Костенко, які ввійшли до методичних посібників «Українська література. Конспекти уроків. 8 клас» («Мандрівець»,Тернопіль, 2009), «Українська література. Конспекти уроків. 9 клас» («Мандрівець», Тернопіль, 2010). Урок української мови «Фразеологізм як особливий вид лексики» надруковано у фаховому журналі «Українська мова та література в загальноосвітніх школах, ліцеях та гімназіях» (№4, №11, 2011).

Схвалено (ким? коли?): методичною радою школи (2003), радою міського методичного кабінету (2005), методичною радою науково-методичного кабінету української мови та літератури КІППУ ім. В. О. Сухомлинського (2005 – 2012).

Місце збереження: шкільний методичний кабінет, міський методичний кабінет, науково-методичний кабінет української мови та літератури КІППУ ім. В. О. Сухомлинського.

Шляхи розповсюдження в системі післядипломної педагогічної освіти області: виступи перед слухачами курсів з лекціями про організацію позакласної роботи в
КІППУ ім. В. О. Сухомлинського.

Інформація про використання.
Передовий педагогічний досвід відображає надбання багаторічного творчого пошуку вчителя шляхом упровадження новітніх технологій.
За інноваційним потенціалом досвід є модифікаційним, бо пов’язаний з удосконаленням та реалізацією давно відомої ідеї та її методів. Досвід є актуальним і репрезентованим, має підтвердження в роботі педагогів міста, області, є цікавим для вчителів-словесників, студентів, учнів. Може використовуватися як на уроках, так і в позакласній роботі.
Архангельська Л. С. ділиться досвідом, проводячи відкриті уроки та позакласні заходи для своїх колег, для вчителів міста, для учасників обласних семінарів, виступає на засіданнях педради, бере учать в освітніх виставках міста та області.